Helikon SFU Polska Pantera wz. pustynny

Na początku lat 90. po nieudanym "debiucie" następcy munduru wz. 68 (popularnego MORO), czyli wz. 89 PUMA wprowadzono w WP nowy wzór umundurowania pod nazwą wz. 93 PANTERA.

Standardowo występował on w jednym kroju, wzorowanym na amerykańskim BDU.

Niedawno kilka polskich firm (m.in. MIWO Military, Helikon-Tex) rozpoczęło produkcję ubrań paramilitarnych we wzorze maskowania polskiej armii na potrzeby cywilne.
Zamieszczone wyżej zdjęcia przedstawiają produkt Helikona pod nazwą SFU (Special Forces Uniform ;-) ), wzorowany na produkcie amerykańskiej firmy Crye Precision producencie sławnego MultiCama.

Pokazana wersja, to kamuflaż pustynny. Materiał z jakiego wykonano mundur, to 100% bawełna rip-stop. Są produkowane także wersje tzw. całosezonowe z NYCO (50% nylon, 50% bawełna).

BLUZA
W odróźnieniu do popularnego BDU, w bluzie kieszenie naszyte są skośnie (ułatwia to dostęp do np. kieszeni na piersi przeciwną ręką). Ma ona także kieszenie na ramionach. Zapinana jest na guziki, kieszenie na rzepy. Regulacja na mankietach to także rzepy. Posiada wzmocnienia na łokciach.
Cywilna wersja bluzy (w odróźnieniu od tych produkowanych na potrzeby np. kontyngentu w Afganistanie) posiada zwykły kołnierz zamiast stójki, oraz dwie duże dolne kieszenie (w warunkach bojowych przeważnie nieużywane, gdyż schowane są pod oporządzeniem).
Cena 85-100 zł

SPODNIE
Zapinane na guziki, kieszenie na rzepy.
W odróźnieniu zarówno do amerykańskiego BDU, jak i kontraktowego polskiego wz. 93 boczne kieszenie na spodniach są naszyte wyżej, co ułatwia do nich dostęp.Spodnie mają otwarte kieszenie przednie, do których dostęp jest bardziej od góry z przodu niż z boku, a przez to nieco mniej intuicyjny i ciaśniejszy. Ma to zapewne umoźliwić łatwiejszy dostęp do kieszeni przy blokującej go zamocowanej kaburze przy pasie. Z tyłu są dwie kieszenie zapinane na rzepy. Na prawej nodze poniżej kolana jest jeszcze jedna mała kieszonka na np. światła chemiczne lub inne tego typu wąskie i długie przedmioty. Posiada wzmocnienia na kolanach oraz możliwość włożenia ochraniaczy na kolana pod owe wzmocnienia (na dole zapinane są na rzepy na zasadzie odwróconej kieszeni).
Spodnie ma pasie mają regulację szerokości, ana dole nogawek wszytą taśmę do podwiązania nad butami.
Cena 89-100 zł

KAPELUSZ
Standardowy Boonie hat w pustynnym kamuflarzu z możliwością doczepienia na napy osłony na kark.
Cena 25 zł

Przydatność akurat tego kamuflarzu w polskich lasach – ZERO (ale +10 do lansu, no i ew. na jakiś milsim na Pustyni Błędowskiej :-P )

Oczywiście mundur ten występuje też w camo wz. 93 PANTERA leśnym, czyli to co nasze wojaki noszą na codzień oraz w woodlandzie, oliwce i czarnym. Dodatkowo do zestawu Helikon produkuje czapki patrolowe w ww kamuflarzach.

Strona producenta: www.helikon-tex.pl
Sklep stacjonarny w Warszawie (nie prowadzi sprzedaży przez internet): www.najemnik.net.pl
Sklep internetowy: www.e-militaria.pl