Udział w konferencji był dla nas przyjemnością i ciekawym doświadczeniem. Mieliśmy po raz kolejny okazję zderzyć się z drugim ze światów, które stanowią istotę naszego działania.

Jeden ze światów to wszystko to, co składa się na podstawowe szkolenie żołnierza piechoty skupionego na saperce, karabinie, noktowizorze, miejscu w szyku. Drugi to przemyślane planowanie operacyjne i działania taktyczne wspomagane nowoczesnymi metodami dowodzenia i zaawansowaną technologią.

Systemy Informacji Geoprzestrzennej

Tematem konferencji były zastosowania nowoczesnych technik łączenia i
analizy źródeł danych oraz wspomaganie procesu dowodzenia na
platformach narzędzi do zarządzania i obrazowania informacji
geoprzestrzennych. Z naszej strony najciekawszymi fragmentami
konferencyjnymi były: modeling informacji dla potrzeb wywiadu
cywilnego i wojskowego (i2, IBM Company – dr Barbara Holtz), przykłady
zastosowań wspierania procesu decyzyjnego w sytuacjach poszukiwań osób
zaginionych (GOPR Grupa Podhalańska – Mariusz Zaród, Rafał Chrustek),
oraz zastosowanie informacji geoprzestrzennej przy planowaniu
łączności – wojskowej i cywilnej (Hnit-Baltic – Vytautas Ramonaitis).

Powyższe zagadnienia dały po raz kolejny wyraźny obraz istoty działania na
współczesnym polu walki przy jednoczesnym zachowaniu ekonomii sił i
środków na etapie planowania i ustalania sytuacji w czasie
rzeczywistym.

FIA ErTo

———————

W dniu 25 listopada 2011r. w Akademii Obrony Narodowej odbyła się konferencja naukowa „Systemy Informacji Geoprzestrzennej – Zastosowanie w Działalności Operacyjnej”. Organizatorem konferencji była Akademia Obrony Narodowej oraz ESRI Polska. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie kadry kierowniczej Sił Zbrojnych RP oraz przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w zakresie wspomagania systemów dowodzenia, rozpoznania wojskowego i zarządzania kryzysowego.

Najnowsze rozwiązania w dziedzinie systemów geoprzestrzennych zaprezentowali eksperci z kraju i zagranicy w tym z ESRI, I2 IBM, ITT VIS, ITT EXELIS. W trakcie konferencji przedstawiono problematykę przetwarzania i wizualizacji zasobów geoinformacyjnych, śledzenia sił własnych BFT (Blue Force Tracking) oraz zarządzania polem walki BMS (Battle Management System), przetwarzania multispektralnych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz inne zagadnienia dotyczące GIS.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele: JS1313 AON, Legii Akademickiej – KUL, Ruchu na rzecz Obrony Terytorialnej, organizacji FIA – Fideles et Instructi Armis oraz liceum ogólnokształcącego nr XIV z Lublina. Nawiązanie współpracy z firmami ESRI Polska oraz SmallGIS daje możliwość zdobycia specjalistycznych umiejętności pracy z systemami GIS oraz dostęp do technologii i zasobów geoinformacyjnych w tym zobrazowań satelitarnych wykorzystywanych w systemach NATO. Jest to ciekawa propozycja podnoszenia swoich kwalifikacji , które mogą być przydatne na różnych stanowiskach w SZRP oraz innych służbach odpowiedzialnych za obronność i bezpieczeństwo państwa.

Wykorzystanie zaawansowanych systemów GIS oraz zasobów w postaci map cyfrowych i zobrazowań satelitarnych może być przydane podczas ćwiczeń oraz w sytuacjach kryzysowych. Ponadto wykorzystanie systemów GIS zgodnych z normami NATO, może pozwolić na zachowanie kompatybilności z systemami funkcjonującymi w SZRP oraz w innych instytucjach rządowych. Uczestnictwo w konferencji nie jest warunkiem koniecznym w dostępie do licencji na oprogramowanie i dostępie do zasobów geoinformacyjnych, które są dostępne dla zainteresowanych jednostek organizacyjnych, po wypełnieniu określonych wymagań i zobowiązań licencyjnych.

Michał Grzybek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.