Poniższy artykuł jest swobodnym tłumaczeniem wybranych fragmentów książki „SAS Survival Handbook” napisanej przez Johna „Lofty” Wisemana, człowieka, który przez prawie 30 lat służył w SAS, w tym jako instruktor surivivalu. Obecnie jest instruktorem The Survival School w Hereford, UK. Książka sprzedała się w ponadmilionowym nakładzie i została wydana przez wydawnictwo Collins ( http://www.collins.co.uk )
Ze swojej strony musze podkreślić, że jestem na bardzo wstępnym etapie zainteresowania tematem i nie biorę odpowiedzialności za to co możecie sobie zrobić na podstawie tego artykułu J. Za to myślę, że można wierzyć Johnowi i zachęcam do kupienia jego książki.
W poniższych tekstach, a mam nadzieję, że wystarczy mi zapału na więcej niż jeden, nie wszystko będzie przetłumaczone na polski – często z tego powodu, że po prostu tekst angielski jest dla większości zrozumiały i lepiej pasuje.
SURVIVAL (… jest sztuką pozostania przy życiu ) – podstawy ( w większości znane i stosowane już przez FIA )
Człowiek zamieszkuje praktycznie każdy zakątek Ziemi. Nawet mało przyjazne rejony stanowią dla nas dom i pozwalają czerpać ze swoich bogactw, zapewniając schronienie, zasoby oraz pożywienie. Naturalną umiejętnością naszego gatunku jest znajomość sposobów wykorzystywania wszystkich możliwości ukrytych w naturze oraz umiejętność radzenia sobie w naturalnym środowisku niezależnie od klimatu i okoliczności. Niestety cywilizacja uśpiła w większości z nas te zdolności. Należy pamiętać o tym, że przy odpowiedniej wiedzy, a przede wszystkim determinacji do przeżycia jesteśmy sobie w stanie poradzić w bardzo ekstremalnych okolicznościach.
Wagi poszczególnych elementów dla przeżycia w sytuacji ekstremalnej:
Głównymi elementami survivalu (przeżycia) są Pożywienie (Food), Ogień (Fire), Schronienie (Shelter), Woda (Water), Nawigacja (Navigation) i Zdolność Leczenia (Medicine). Aby ułożyć te elementy według ich priorytetu, używa się akronimu PLAN.
P – for protection
Po zajściu zdarzenia nadzwyczajnego musisz przede wszystkim upewnić się, że masz ochronę przed dalszymi niebezpieczeństwami, np.: grożącą lawiną, pożarem lasu, eksplozją paliwa itp.. Zawsze pozostawaj na miejscu zdarzenia tak długo, jak długo możesz to robić bezpiecznie i upewnij się, że jesteś zabezpieczony przed „odłamkami”, dalszym wybuchem itp.. Oznacza to, że musisz zrobić sobie schronienie oraz często, rozpalić ogień. Główne powody, dla których należy pozostawać w miejscu zdarzenia są następujące:
-
Możesz użyć wraku jako schronienia, wysyłania sygnałów ratunkowych itp.
-
Wrak/miejsce zdarzenia nadzwyczajnego jest łatwiej dostrzegalne niż pojedynczy człowiek dla ekip ratunkowych
-
Prawdopodobnie w okolicach wraku/zdarzenia znajdują się ranni, których nie można przemieszczać
-
Poprzez pozostawanie w miejscu zatrzymujesz energię w organizmie
-
Ponieważ ktoś najprawdopodobniej zna czas kiedy wyruszyłeś w drogę oraz twoją prawdopodobną trasę, czas potrzebny na przybycie ekip ratunkowych będzie minimalny
L – for location
Kolejnym krokiem po przygotowaniu schronienia jest rozpoczęcie wysyłania sygnałów alarmowych, aby przyciągnąć uwagę do twojego położenia. Przystąp do tego najszybciej jak to możliwe.
A – for aquisition ( pozyskiwanie )
Podczas oczekiwania na ratunek, poszukaj wody i pożywienia, aby uzupełniać na bieżąco zapasy, którymi dysponujesz
N – for navigation
Umiejętność nawigacji zawsze pomoże ci dostać się do celu i pomoże w sytuacji nadzwyczajnej. Jeżeli jednak masz wątpliwości co do swojego położenia i ew. kierunków marszu – pozostań na miejscu.
M – for medicine
W sytuacji nadzwyczajnej, niestety często sam musisz być własnym lekarzem. Monitoruj uważnie swój stan zdrowia. Zajmuj się nawet otarciami i odciskami, nie pozwalając żeby wdało się zakażenie. Zwracaj uwagę na swoich towarzyszy, jeżeli utykają, nie nadążają za tempem marszu lub zachowują się nienaturalnie – zatrzymaj się i zajmij się nimi.