Czas operacyjny 20110514/1000-20110515/1400 "Cały MilSim był wielkim prajslessem, nie zdążyłem ani chwili odetchnąć. Wystrzelałem więcej magazynków niż w całym moim milsimowym życiu, pierwszy raz poznałem co do znaczy biegać w balistyce, kiedy w lesie jest ciepło, nocowałem pod drzewkiem przytulony do mojego AK, pod huraganowym ogniem przygniatającym byłem tyle razy, że pod koniec spadające wokół liście i łamane kompozytem gałęzie nie robiły na mnie żadnego wrażenia, miałem w drużynie dwójkę rekrutów i sprawiło mi frajdę walczyć ramię w ramię z nimi, móc im pomagać, uczyć i czasem popędzać." FIA Czubaka |
Wyjątek z rozkazu bojowego z dn: 20110507
1. SYTUACJA
1.2 siły własne
1.2.1 Oddział (39 osób) w składzie:
a) FIA OPS – 3 os. – dow. Kojee
b) Pluton Szturmowy – 22 os. – dow. ErTo
c) Drużyna Lekka- 8 os. – dow. Ender
d) Drużyna Wsparcia MERC – 6 os. – dow. Kosu
2. ZADANIE
2.1 Zadania główne Plutonu:
1. Desant w obszarze działań oraz podjęcie oporządzenia
2. Zlokalizowanie i zidentyfikowanie Naukowca
3. Przechwycenie naukowca
4. Dostarczenie naukowca do Punktu Ewakuacji
2.2 Zadanie dodatkowe
1. Założenie przez każdą sekcję dwóch punktów uzupełnienia wody i amunicji
2. Demoralizacja wroga poprzez
-niszczenie jego linii dowodzenia
-zmuszanie go do ciągłej aktywności w terenie
3. Zlokalizowanie obozu npla
4 Zlokalizowanie kopalni uranu
5. Zlokalizowanie laboratorium materiałów promieniotwórczych
3. SPOSÓB WYKONANIA ZADANIA
Zamiar działania:
T = 1500LT
T->T+60 Używając Sekcji Rozpoznania zabezpieczyć rejon (obszar od zachodu i północy ograniczony rzeką, od południa
krawędzią terenu a od wschodu łukiem drogi biegnącej od punktu 2 do punktu 3) w celu wykonania
zadania 2.1.1
T+30->T+90 Całością sił wykonać zadanie 2.1.1
T+90+ Używając Sekcji Lekkich i Wsparcia wykonać zadanie 2.1.2
Używając Drużyn Szturmowych zrealizować zadania 2.1.3 i 2.1.4
Używając Sekcji Lekkich wspomóc dywersją działanie Drużyn Szturmowych w celu wykonania zadania 2.1.3 i 2.1.4
Z wyjątkiem realizacji zadania 2.1.3 unikać Drużynami Szturmowymi kontaktu z wrogiem (z uwagi na znacznie przeważające siły npla w terenie działań).
4. DOWODZENIE I ŁĄCZNOŚĆ
4.1 Kolejność dowodzenia
1. ErTo
2. Agapow
3. Stan
4. Ran
5. Ender
FIA Stan
Przygotowanie do działania i ustalenia z Organizatorem:
Skład sił Nagorrah:
W założeniach Organizatora strona Nagorrah do dn. 20110510 miała składać się z pododziałów: FIA, MERC, Spartan. Z uwagi na niejednakowy poziom dyscypliny wewnętrznej pododdziałów straty marszowe po stronie Nagorrah wyniosły: FIA brak, MERC -2, Spartan – odwołał udział.
W dn: 20110511 Organizator zaproponował zasilenie strony nieokreślonym Oddziałem. Z racji zamkniętego już etapu planowania i odbytej odprawy całości sił Nagorrah odmówiła włączenia dodatkowej jednostki z powodów organizacyjnych i proceduralnych strony.
Desant linowy i wodny:
W założeniach bezpieczeństwa członków desantu linowego i użytkowania środków wodnych Organizator nakazał członkom desantu: pozbyć się opancerzenia i oporządzenia. Dopuszczalne było posiadanie jednostki broni i magazynków w kieszeniach munduru. Wyjątkiem były elementy sekcji rozpoznania (6 os) na łodzi z silnikiem z zezwoleniem na oporządzenie lekkie. Pododdziały desantowe zdolność bojową mogły uzyskać po zajęciu punktu zrzutu zaopatrzenia wyznaczonego przez Organizatora w terenie działań.
W ramach fazy desantu Organizator ustalił okno czasowe dla Nagorrah: do godz: 15:00 w strefie działań nie będzie żadnych sił przeciwnika. Dla uniknięcia ew. sytuacji konfliktowej ze stroną przeciwną FIA ErTo ustalił, że w przypadku zajęcia strefy lądowania i rozpoznania ruchu nepla w bezpośrednim rejonie desantu przez sekcję rozpoznania Oddział będzie miał możliwość desantu nieprzygotowanego do waki Oddziału w innym wybranym miejscu w celu przeniknięcia całości sił na teren działań celem odzyskania oporządzenia i środków bojowych. Alternatywą w pierwszej fazie działań po wejściu sekcji rozpoznania w kontakt z przeciwnikiem było wycofanie nieprzygotowanego do walki Oddziału z akcji. Organizator nie wyraził zgody na zmianę sposobu wejścia strony Nagorrah do działań w inny sposób.
Rozpoznanie lotnicze
W dn: 20110505 FIA zaproponowała użycie rozpoznania lotniczego i po ustaleniu możliwości wykonywania wyłącznie przelotów obserwacyjnych bez zgody na ataki lotnicze na rozpoznane obiekty uzyskała na takie działanie zgodę.
Realizacja zadania:
20110514 (stan osobowy 33)
09:45 – Przyjazd sekcji rozp. lotniczego do Serpelic
10:05 – Przyjazd sił głównych do Serpelic
10:05 – 10:45 Przygotowanie sił własnych do działania:
– przygotowanie oporządzenia i środków bojowych do transportu na punkt zrzutu – przygotowanie sprzętu do bytowania do transportu na punkt zrzutu
10:20 – 10:40 Odprawa Organizatora
W ramach odprawy Organizatora oprócz określonego przez d-cę plt. celu – zabezpieczenia naukowca oraz rozpoznania lokalizacji instalacji wojskowych i badawczych Nagorrah otrzymuje cele dodatkowe:
– likwidacja d-cy strony przeciwnej Greya
– likwidacja d-cy strony przeciwnej Pythona
– utrzymywanie łączności z wyższym szczeblem dowodzenia Orka (Organizatorem) w ustalonym paśmie nadawania
Jako uzupełnienie odprawy przekazane zostają fotografie poszczególnych obiektów oraz mechanizm wydobycia oraz transportu uranu.
11:00 – 12:48 Desant linowy całości sił
– przerzut rozpoznania łodzią motorową
– przerzut sił głównych powolną większą jednostką wodną
12:00 -14:00 Puma zakłada stanowisko dowodzenia i pole startowe dla rozp. lotniczego, rozpoczyna łaczność
13:30 Desant sekcji rozpoznania do zab. strefy lądowania
14:05 Desant sił głównych w rejonie działań
14:30 Dużyna Szakal i Wilk odchodzą do wykonywania określonych rozkazem zadań rozpoznawczych.
14:43 Kontakt ogniowy drużyny RYS
Zgodnie z wytycznymi drużyna natychmiast zrywa kontakt pozbawiona amunicji i wyposażenia bojowego. Straty 3 ludzi MIA (szybko zweryfikowanych jako KIA).
15:30 Drużyny: Hiena, Tygrys i Rys osiągają gotowość bojową.
Puma składa meldunek o wymianie ognia do Orka przed godz. 15:00. Organizator nakazuje powrót do walki 3 KIA sprzed godz. 15:00, ci nakazem Organizatora zostają bez konsultacji z Hiena 1 (d-ca polowy) ponownie skierowani w rejon działań.
15:30 – 18:30 Drużyna Szakal działając w/g planu rozpoznaje i potwierdza lokalizację wszystkich obiektów wroga (Ręcznik – baza nepla, Woda – Laboratorium, Gąbka – kopalnia uranu). Potwierdzenie obiektów kosztuje straty bojowe drużynę Szakal 3 KIA.
Drużyny bojowe w trybie zasadzkowym przemieszczają się w PD/ZACH części obszaru działań czekając na wyniki rozpoznania. Do godz. 18:00 do drużyny Ryś dołącza 3 MIA z pierwszej wymiany ogniowej.
18:30 Puma ustala plan działania zaczepnego na prawdopodobnej trasie poruszania się naukowca (Mydło) i nakazuje osiągnięcie przez pododdziały bojowe rejonów wyjściowych.
19:30 – 21:15 Rozpoznanie lotnicze rozpoczyna przeloty nad rejonem działań (awaria łączności u pilota wyczerpujący meldunek o sposobie działania pododziałów nepla, rozkładzie i organizacji obrony w poszczególnych obwodach składa dopiero po wylądowaniu).
19:20 – 20:00 Koncentracja oddziałów na podstawie wyjściowej. Drużyny Tygrys i Rys w aktywnym działaniu do zasadzki drużyna Hiena w odwodzie, Wilk nie osiąga rejonu koncentracji.
19:30 Na skoncentrowną drużynę Szakal szykując się do działania wchodzi plt przeciwnika. Szakal traci 3 ludzi (KIA). Resztki drużyny Szakal dołączają do drużyny Ryś i Tygrys (+2os).
20:10 Tygrys wchodząć w rejon koncentracji napotyka umocnienia Kopalni. Ostrzeliwuje posterunki, po czym obchodzi pozycje do rejonu zgrupowania plt.
20:25 Orka przekazuje Pumie: brak celu w rejonie działań – nowe rozkazy atak na kopalnię i pozyskanie dowolnej ilości ładunku uranu. Puma przekazuje nowe wytyczne do Hiena. Hiena 1 nakazuje przerwanie działania i wycofanie drużyn.
20:40 Dużyny Tygrys i Ryś w trakcie przyjmowania meldunków wchodzą w kontakt ogniowy z rozwiniętym plt przeciwnika. Dochodzi do walki. Tygrys i Ryś traci w starciach 10 ludzi, wycofując się przez uzezpieczenie Hiena. Hiena osłania odwrót drużyn tracąc 1 KIA. Walka w odwrocie trwa do zapadnięcia ciemności.
20:45 Wilk wycofując się niezależnie poza obszarem starcia wpada na oddział nepla. Wymienia sygały rozpoznawcze – przeciwnik otwiera ogień i likwiduje sekcję Wilk.21:30-22:00 Odwrót i reorganizacja Oddziału
22:00 Orka przekazuje Puma zasilenie Nagorrah oddziałem sojuszniczym w sile ok. 10 osób do wykonania nocnego ataku na kopalnię. Mając już pełny meldunek z rozpoznania lotniczego Hiena 1 odmawia działania nocnego. Wskazując na bardziej właściwe działanie o świcie.
22:15 Orka przekazuje informację, że oddział sojuszniczy zostaje przeciągniety na strone nepla.
23:00 – 02:00 Marsz nocny w rejon biwaku, zajęcie pozycji nocnych, oczekiwanie na wznowienie ruchu w obszarze działań celu głównego (Mydło). Przekazanie Ryś 1 (Agapow) obowiązków d-cy plutonu.
20110515 (stan osobowy 14)
09.00 – Aktywacja plutonu. Reorganizacja struktury do realizacji celu Mydło (naukowiec).
10.30 – Zajęcie przez pluton pozycji wyjściowych do realizacji celu Mydło (naukowiec).
11.00 – 12:30 Ryś i Tygrys zakładają zasadzki na konwój z naukowcem. Brak ruchu celu w rejonie liczne kontakty z wrogiem.
12:30 Puma nakazuje działanie zaczepne w celu wywabienia celu. Szakal przenika obwód obronny i dwukrotnie obrzuca granatami obsadę obiektu Gąbka – (kopalnia uranu). Przerywa walkę po awarii broni.
13:20 Rys i Tygrys niszczy 3 osobowy patrol nepla (2 KIA)
13:30 Rys i Tygrys niszczy 5 osobowy patrol nepla (5 KIA) przy stratach własnych (3 KIA)
Z komunikatów radiowych Puma przechwytuje informację, że nepl. do godz. 14:00 zatrzymuje naukowca w bazie.
13:40 Rys i Tygrys odpiera atak odziału nepla w nieznanej liczbie, który się wycofuje.
13:50 Ryś i Tygrys odpiera kolejny atak, odrywa się od przeciwnika.
14:00 Zakończenie działań bojowych
15:20 Zbiórka końcowa
FIA ErTo
FIA Agapow