W związku z nawiązaniem współpracy Stowarzyszenia FIA oraz sklepu PARAMEDYK24.PL mamy przyjemność zapoczątkować serie recenzji sprzętu wykorzystywanego w TCCC.

Tematem dzisiejszego testu jest kołnierz szyjny ACE Military produkcji duńskiej firmy AMBU. Kołnierze szyjne są postrzegane wśród ludzi za niepotrzebne lub niepraktyczne w TC3. Czy tak jest naprawdę?

Co to jest kołnierz szyjny?

Głównym zadaniem kołnierza (inaczej ortezy) szyjnego jest usztywnienie i  zapobieganie dalszym potencjalnym uszkodzeń odcinka szyjnego kręgosłupa oraz rdzenia kręgowego.

Wygląd zewnętrznej strony kołnierza.
Wygląd zewnętrznej strony kołnierza.

Istnieje bardzo wiele rodzajów kołnierzy – różniących się kolorem, budową czy po szczególnymi właściwościami użytych materiałów. Opisany poniżej kołnierz jest produktem typowo przeznaczonym dla służb mundurowych.

Wygląd wewnętrznej strony kołnierza - widoczna odchylana podpórka na brodę.
Wygląd wewnętrznej strony kołnierza – widoczna odchylana podpórka na brodę.

Użycie kołnierza szyjnego w TCCC

Na polu walki dochodzi do wielu wypadków/zranień, które potencjalnie mogą uszkodzić kręgi szyjne co natomiast może spowodować przerwanie rdzenia kręgowego a w rezultacie śmierć lub kalectwo. Jako, że podczas działań w strefie konfliktu nie mamy dostępu do niezbędnej aparatury umożliwiającej stwierdzenie w 100% uszkodzenie kręgów szyjnych (C1-C7) – dlatego też ranni z obrażeniami wywołanymi przez np. upadek z wysokości (Fall) , wybuch IED pod samochodem (IED) czy wypadek samochodowy (MVA) automatycznie powinni być traktowani jako ranni z potencjalnymi obrażeniami odcinku szyjnego kręgosłupa.

Odgięta podpórka na brodę.
Odgięta podpórka na brodę.

Kołnierz szyjny powinien być przenoszony w plecaku medycznym operatora sekcji w taki sposób aby nie zajmował zbyt wiele miejsca, ale także by był szybko dostępny. Idealnym takim miejscem jest przestrzeń pomiędzy plecami operatora a główną komorą plecaka.

Sposób przenoszenia kołnierza ortopedycznego w plecaku medycznym.
Sposób przenoszenia kołnierza szyjnego w plecaku medycznym.

W warunkach bojowych kołnierz zakłada się podczas strefy CUF przy urazach tępych (jeśli pozwala na to sytuacja taktyczna).  Natomiast w sytuacji kiedy nie mamy takich podejrzeń to aplikujemy go na koniec algorytmu “MARCHE” czyli przedostatniej litery “H” czyli “Hipothermia and Head Injury”. Medyk powinien być pewny co do udrożenia dróg oddechowych, po uszytwnienu odcinka szyjnego nie będziemy mieli możliwości wykonania rękoczynu czoło-żuchwa czy  wysunięcia żuchwy czy rękoczynu Esmarcha.

Opakowanie i budowa

Plastikowy worek w który zapakowany jest kołnierz ACE.
Plastikowy worek w który zapakowany jest kołnierz ACE Military.

Kołnierz początkowo jest opakowany w transparentny plastikowy worek na którym widnieje nalepka z “tabliczką znamieniową”. W środku możemy znaleźć instrukcję obsługi – widzimy tam  grafiki z kolejnymi etapami zakładania kołnierza oraz wytyczne w formie pisanej w kilku językach (niestety bez języka polskiego).

Instrukcja użytkowania.
Instrukcja użytkowania.
Instrukcja przedstawia kolejne kroki w założeniu kołnierza na rannego.
Instrukcja przedstawia kolejne kroki w założeniu kołnierza na rannego.

Kołnierz ACE Military jest kołnierzem jednoczęściowym przystosowanym do przenoszenia go w płaskiej kieszeni dzięki rozbieralnej podpórki pod brodę. Te przemyślane rozwiązanie niweluje gabaryty kołnierza oraz ułatwia jego transport. Konstruktorzy zastosowali pionowe wcięcia z tyłu kołnierza aby  wentylować szyję oraz aby krew lub inne płyny ustrojowe mogły swobodnie odpływać. W przedniej części znajduję się otwór w kształcie prostokąta umożliwiający badanie tętna palpitacyjnego na tętnicy szyjnej. W sytuacjach krytycznych otwór ten zapewnia także możliwość wykonania konikotomi lub konikopunkcji.

Widzimy wewnętrzną stronę kołnierza - miękką gąbkę, rzep oraz otwory w tylnej części ortezy.
Widzimy wewnętrzną stronę kołnierza – miękką gąbkę, rzep oraz otwory w tylnej części ortezy.

Kołnierz wykonany jest z polietylenu, który wykazuje bardzo wysokie właściwości takie jak: twardość, elastyczność. Wyścielony jest on miękką gąbką, która zapewnia komfort poszkodowanemu. Nie jest wymagane wcześniejsze formowanie pożądanego kształtu przed zastosowaniem – ACE Military został tak zbudowany, że już za pierwszym razem kołnierz przybiera odpowiedni kształt (zalecamy jednak wcześniejsze jego uformowanie). Dodatkowym atutem jest bardzo precyzyjna regulacja wysokości. Po użyciu można go wyczyścić i zastosować ponownie. Kołnierz blokuję się za pomocą długiego i wytrzymałego rzepu.

Wskaźnik regulacji wysokości podpórki brody.
Wskaźnik regulacji wysokości podpórki brody.

Na zewnętrznej stronie kołnierza ACE widnieją infografiki, które w sytuacji stresowej pomagają prawidłowo założyć ortezę.

Infografiki na kołnierzu - na zdjęciu możemy zobaczyć sposób zabezpieczenia regulacji wysokości brody.
Infografiki na kołnierzu – na zdjęciu możemy zobaczyć sposób zabezpieczenia regulacji wysokości brody.

 

Infografika przedstawia dobranie odpowiedniej wysokości regulacji brody.
Infografika przedstawia dobranie odpowiedniej wysokości regulacji brody.

Ocena

Naszym subiektywnym zdaniem kołnierz ACE Military firmy AMBU jest doskonałym wyborem dla medyków, którzy cenią sobie doskonałą jakość wykonania – wytrzymałość oraz stosunek jakość – cena. Przystępna cena oraz odpowiedni kolor sprawiają, że każdy szanujący się medyk powinien posiadać taki lub podobny kołnierz szyjny.


Link do kołnierza ACE Military: http://www.paramedyk24.pl/kolnierz-ortopedyczny-ace-militarny.html

FIA Dzik

3943

Podziękowania

W imieniu własnym, ale także i Stowarzyszenia dziękujemy sklepowi Paramedyk24.pl za udostępnienie sprzętu do testów oraz wszystkich zachęcamy do kupowania w wyżej wymienionym sklepie 🙂

www.paramedyk24.pl

logo

 

 

2 thoughts on “Kołnierz ACE Military – Recenzja”

  1. Kołnierz ortopedyczny – służy późniejszemu leczeniu urazów kręgosłupa. Wykonany najczęściej z miękkiej pianki. Taki kołnierz nazywany jest najczęściej typu Shantza.
    Kołnierz szyjny – służy tymczasowej stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa u poszkodowanych na miejscu zdarzenia, aż do przybycia do placówki leczniczej i decyzji lekarza traumatologa, poprzedzonej szczegółowymi badaniami RTG, CT, MR. Nie mylmy proszę między sobą tych dwóch rodzajów kołnierza. Pozdrawiam.

  2. Witam!
    Faktycznie jest to nasze niedopatrzenie – kołnierz szyjny jest przedmiotem recenzji (ang. cervical collar).
    Nomenklatura jest dobrze opisana i wytłumaczona w książce pt. „Postępowanie Przedszpitalne w Obrażeniach Ciała”. Niestety w Polsce, są mylone oba pojęcia i występują obie wersje.

    Nie mniej dziękujemy za zwrócenie uwagi 🙂
    W wolnej chwili postaram się zaktualizować wpis.
    Pozdrawiam!
    FIA Dzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.