Nóż jest podstawowym narzędziem i przewagą w sytuacji survivalowej. Zawsze powinieneś mieć go przy sobie podczas jakiekolwiek wyprawy.

Wybór noża

Składane noże z wieloma ostrzami są wygodnymi i użytecznymi narzędziami, jednak jeżeli masz ze sobą tylko jedno takie narzędzie powinien o być mocniejszy, większy, mieć wielozadaniowe ostrze, pozwalać ciąć małe drzewa, a z drugiej strony patroszyć zwierzęta i przygotowywać warzywa. Niektóre modele mają wbudowane kompasy itp., ale pamiętaj, że przy trudnych pracach, rękojeść może łatwo się złamać – lepiej mieć oddzielny, dobry kompas.

Twój nóż jest tak ważnym narzędziem, że musisz zawsze dbać by był naostrzony, czysty i gotowy do użycia. Nie rzucaj nim w drzewa, ani w ziemię, jeśli nie masz zamiaru go używać, nasmaruj go olejem.

Noże składane – są wartościową i wygodną propozycja, upewnij się, że mają dobrą pozycję zablokowaną. Najlepsze są te z drewnianą rączka – nie ślizgają się w spoconych dłoniach, jeśli rączka wykonana jest z jednego kawałka drewna, jest mniejsza szansa niż przy innych typach na spowodowanie odcisków.

Maczety ( Parang  ) – najlepsze są o dł. ostrza 30 cm i wadze ponad 750 g. Można nimi ścinać nawet duże drzewa. Świetnie nadają się do budowania schronienia lub tratw.

Części maczety

Ostrzenie noża

Ostrzenie noża

Otrze można naostrzyć na każdym piaskowcu. Weź dwa kawałki kamienia i pocieraj je tak długo aż uzyskasz gładką warstwę

Aby naostrzyć nóż trzymaj rękojeść w prawej dłoni. Wykonuj ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. Końcami palców lewej ręki utrzymuj jednostajny nacisk na ostrze. Trzymaj ostrze pod stałym kątem. Kamień musi być mokry. Kiedy ostrze ciągniesz w swoja stronę zmniejszaj nacisk lewej ręki.

Rodzaje ostrzy

a) ostrze zbyt cienkie spowoduje szybkie zużycie
b) prawidłowe naostrzenie
c) zbyt grube i może się kruszyć, łamać

To tyle jeśli chodzi o informacje ogólne. W przyszłym odcinku o sposobach pozyskiwania wody, zachowaniach w konkretnych typach terenu, a później gwóźdź programu czyli ile czasu trzeba gotować mrówki ! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.