20091206 Szkolenie strzeleckie

W dniu 20091206 oddział FIA uczestniczył w zajęciach strzeleckich.

Wraz z zaprzyjaźnioną grupą Szerszeni z Białej Podlaskiej oraz dwoma niezrzeszonymi ochotnikami pojechaliśmy do Siedlec, żeby nabierać praktyki w posługiwaniu się bronią palną. Nasi instruktorzy,
Waldek i Mariusz, zapewnili nam 12 godzin intensywnego szkolenia.

Działaliśmy w dwóch grupach. Grupa początkująca przeszła przez podstawy. Obsługa broni, bojowe prowadzenie broni, postawy strzeleckie, przeładowanie, manewrowanie bronią. Elementy ćwiczone były zarówno dla broni długiej, jak i krótkiej.

Instruktorzy kładli nacisk na poruszanie się z karabinem tak, by w każdej chwili być gotowym do strzału, prowadzić ogień w ruchu, umieć przekładać broń do drugiej ręki w wypadku konieczności strzelania zza rogu budynku.

Po ćwiczeniu „na sucho” przyszedł czas na sprawdzian w strzelaniu. Mieliśmy możliwość sprawdzenia dokładnie tych samych elementów z tarczą i ostrą amunicją.

Nowicjusze mający pierwszy raz kontakt z bronią ostrą mogli zweryfikować rzemiosło z tym, co się widzi na filmach.

W ramach strzelania każdy miał okazję spróbować, co potrafi M-4. W porównaniu do rodzimych Beryli i AK trzeba przyznać, że niektórych deprymował mniejszy odrzut. Nie da się ukryć, że celność z tego karabinku była naprawdę dobra. Co zasługuje na uznanie tym bardziej, że strzelanie odbywało się z postawy stojącej, zatrzymania i z marszu.

Mankamentem M-4, jak się okazało, był większy huk, niż z AK47 czy Tantala, które mogliśmy sprawdzić chwilę potem. Większość jednak, gdyby trzeba było wybierać między bronią zachodnią i wschodnią, wybrałaby „rodzime” rozwiązania.

Tantal przypadł wszystkim do gustu. Zaś AK47 mimo że z większym kalibrem (więc i większym podrzutem) wcale nie był trudniejszy w obsłudze od M-4.

Grupa zaawansowana wykonywała w tym samym czasie strzelania dynamiczne i strzelania z za zasłony w której wykonano otwory zmuszające ćwiczącego do oddawania strzałów z bardzo niewygodnych pozycji. Po kilku powtórzeniach ludzie z FIA radzili sobie doskonale strzelając na kolanach z karabinem niemal leżącym na ziemi.

Każde takie szkolenie uświadamia jak wiele nauki przed nami. Pewnym jest, że kilka elementów zapoznanych w Siedlcach z pewnością wejdzie w standard wyszkolenia FIA.

Kolejna strzelnica już za jakiś czas. Żony – cóż – uznały, że strzelnica to ciekawy prezent na Mikołajki.

FIA Agapow

Strzelnica:
Dragon Siedlce
www.dragon.org.pl
Instruktor strzelania:
Waldemar Kosiorek
www.blackhawk.com

*************

Zarządzenie przygotowawcze

20091206 Doskonalenie strzeleckie
Czas operacyjny FIA: 20091206/0800-20091206/2000
Miejsce: Siedlce
Status: spotkanie dowolne FIA
Organizacja: FIA ErTo

Drużyna I
FIA Agapow
FIA Pik
FIA Veres
FIA Praetor
FIA Lynx
FIA Ender
Warrior Blacha

Drużyna II
FIA Kizior
FIA Vitez
FIA Larsen
FIA Friend Kaper
FIA Czubaka
FIA Akraw
Warrior Anakonda

Drużyna III
1. FIA ErTo
2. FIA Silvan
3. FIA Ziober
4. Szerszeń Dyno
5. Szerszeń Mściciel
6. Szerszeń Radzik
7. Szerszeń Arco

Agenda:
0900 Zbiórka
0905 Rozgrzewka
0930 Ćwiczenia strzeleckie
1400 Obiad / w ramach kosztów szkolenia
1430 Strzelanie
1930 Sprzątanie strzelnicy
2000 Zbiórka końcowa

Informacje dla osób spoza FIA:
Szkolenie będzie intensywne. Przygotuj się na to, że o godz 20:00 ledwo będziesz mógł chodzić. Bezwzględnie słuchasz się poleceń instruktorów strzelania. Jakiekolwiek odłączenie się od grupy i powrót meldujesz d-cy drużyny. Jakąkolwiek niedyspozycję również meldujesz d-cy drużyny. Czas masz mieć zarezerwowany do godz 20:00. Papieros „kosztuje” 20 pompek. Obowiązuje dyscyplina FIA. Jeśli nie masz własnego transportu to partycypujesz w kosztach paliwa równo na osoby które jadą. Zapotrzebowanie transportu najpóźniej do 20091202 środa.